"Ma tahan ausalt tööle kandideerida, ma ei taha tutvuste kaudu otsida!"
Nii kõlas resoluutne lause ühe kunagise kliendi suust, kellega erinevaid tööotsingu strateegiaid arutasime. Ta oli pidanud tervise tõttu enda pikaaegsest töökohast ära tulema ning otsis nüüd uusi võimalusi, kuidas muutunud olukorras tööelus edasi toimetada.
Enda kontaktvõrgustik on hea hoida mitmekesine ka seetõttu, et tänasel sotsiaalmeedia algoritmide soodustatud infomullide ja teisalt info ülekülluse ajastul üldse märgata sobivaid võimalusi, eriti kui otsitakse uut sihti tööelus. Mõni tööpakkumine võib-olla ainult ringlebki sotsiaalmeedias või erialastes võrgustikes.
Võrgustik kui vahend võimaluste märkamiseks.
Teisisõnu, lisaks töökuulutuste portaalide kaudu kandideerimisele, huvipakkuvate organisatsioonide karjäärilehtedel silma peal hoidmisele ning enda nähtavaks tegemisel ei tasu alahinnata ja rakendamata jätta ka enda võrgustikku, mis elu jooksul näiteks õpingute, erinevate tööde ja tegemiste kaudu on kujunenud.
Ajakirjas Science 2022.a. avaldatud ulatuslik uuring seda ka välja tõi - nn nõrgad sidemed (pere, sõprade ja lähemate töökaaslaste ringist väljapoole jäävad tuttavad-kontaktid) mängivad olulist rolli just tööotsijate jaoks. Need aitavad jõuda erinevate inimeste sotsiaalsete võrgustike kaudu erisugusema info ja võimalusteni. Seega tasub tööelus muutusi kavandades hoida olemasolev võrgustik informeeritud enda tegemistest, hoida silma peal teiste tegemistel ning teadlikult tasapisi laiendada enda kontaktvõrgustikku
Tööelus suuremat karjäärimuutust kaaludes ning erinevaid suundi enda jaoks kaardistades on samuti võrgustik kui üks ressurss selguse loomisel, et näiteks saada rohkem teada huvipakkuval alal töötamisest ja arenguvõimalustest.
Inimesed meie ümber, lähemad ja kaugemad tuttavad, kes on osa meie isiklikust või tööalasest võrgustikust, võivad olla väärtuslikuks nö karjääriinfo allikaks. Miks mitte neilt seda teadmist ja kogemuslikku sissevaadet küsida? Vihje - inimesed on üldiselt abivalmid ja neile meeldib teistele nõu anda.
- Mõtle, kas sul on mõni tuttav, kes tegutseb valdkonnas, mis sind huvitab. Või uuri, kas keegi sinu võrgustikust oskab soovitada kedagi, kellega ühendust võtta, et teada saada näiteks mida selles valdkonnas töötamine või seda tüüpi töö endast tegelikult kujutab, millised on vajalikud oskused, kust ja kuidas alustada.
Pöördu ja küsi, kas need inimesed oleks valmis sinuga kohtuma infovestluseks karjäärisuuna uurimiseks (ingl. k. informational interview). Nende (veebi)vestluste põhimõte on lühikesed kohtumised just sellel eesmärgil, et luua enda jaoks parem ettekujutus valdkonnast või tööalasest rollist, mida kaalud võimaliku edasise suunana. Lisaboonusena tekib isiklikum kontakt, samuti oskatakse vajadusel soovitada veel valdkonna inimesi, kellega hea ühendust võtta või kelle tegemisi jälgida.
- Laienda oma võrgustikku ja avarda oma võimaluste märkamise vaatevälja - näiteks jälgides sotsiaalmeedias huvipakkuva valdkonna liidreid, ühendudes inimestega, kellel on sarnased huvid ja eesmärgid või kes tegutsevad tööalastes rollides, mis sind võimalike variantidena kõnetavad. Loo kontakt ja lisa enda võrgustikku (nt LinkedIn) sinu jaoks põneval teemal esineja, kes mõnel üritusel osaledes silma jääb. Liitu erialaste ühingutega ja gruppidega veebis, osale aruteludes ja panusta võimalustel tegevustes;
- Värskenda enda varasemaid kontakte ja hoia sidet - näiteks varasemast tööelust kolleegide, koostööpartnerite või ka klientidega, kellega hea klapp tekkis, ühendumine ja kontaktvõrgustikku lisamine. Inspireerivad võivad olla vahetud kokkusaamised, et üksteise tegemistega kursis olla ja tuleviku mõtteid põrgatada, millest võib ka koostöö ideid tekkida või hoopis mõne uue võimaluse enda jaoks avastada.
Kuidas sinu võrgustik saaks sind toetada?
- Küsida nõu või abi teistelt on normaalne, sest keegi meist ei ole kõiketeadja ja -oskaja. See ei ole nõrkuse näitamine või saamatus, vaid edasiviiv strateegia (antud näitel tööelu muutuse kontekstis), arenguvõimalus.
- Teistega enda mõtete põrgatamine, uurida teiste kogemusi, koguda infot erinevate inimestega vesteldes on hea lähenemine, et luua soovitud suuna osas paremat ettekujutust. Samuti saada tagasisidet ja ka ennast nähtavaks teha, võrgustikku laiendada.
- Paluda sõna levitada, üleskutseid jagada nt sotsiaalmeedias, tuttaval ennast soovitada on toimiv ja tänapäeval tavapärane viis endast tööturul märku anda.
- Saada lähedastelt, sõpradelt või mõtteaaslastelt tuge, julgustust või lihtsalt ärakuulamist on oluline, et koos lahendusi leida või saada toetav müks vajaliku sammu tegemiseks.
Kuidas oled sina enda kontaktvõrgustiku kasutanud tööotsingutel või edasiste suundade avastamiseks?
PS võta ühendust, kui vajad värsket pilku enda tööotsingutele või soovid saada juurde selgust, mis suunas tööelus kurssi seada.