Anna Gramberg  
  • Minust
  • Karjäärinõustamine
  • Blogi
  • koolitused
  • Kontakt

 

Lugu

.

Minust

  • Lugu
    /
  • Minust
  • /
  • Lugu
Tagasivaatavalt tundub kõik paika asetuvat - kuidas minu erinevad valikud ja ettevõtmised on mind tänaseks toonud selle põneva, arendava, mitmekülgse ja mulle sobiva karjäärinõustaja elukutseni.

Kooli ajal teadsin vaid, et tahan aidata inimesi. Aga kuidas ja kellena?  Minu huvi oli rohkem teada saada inimese kohta, psühholoogia tundus olevat kõige võti ning asusin sellele erialale õppima Tartu Ülikooli. Üks mis kindel, ma ei soovinud hakata psühholoogiks, tegeleda nõustamisega (!).

Õnneks avastasin õpingute ajal tänu sõbrale, et on olemas selline asi nagu vabatahtlik tegevus, mis ühendas ära minu jaoks olulised otsad:
a) saab teisi aidata;
b) midagi kasulikku ära teha;
c) erinevates valdkondades arendavaid kogemusi saada;
d) tutvuda paljude ägedate inimestega.
Boonusena ilmnes, et sellel alal võib ka päriselt töötada, näiteks
projektijuhi, koolitaja või ürituste korraldajana, viia ellu oma ideid, teha koostööd rahvusvaheliste partneritega ja kaasa rääkida valdkonna poliitikate kujundamisel.
 
Nii sai alguse minu esimene karjäär vabaühenduste maailmas, kus ligi 10. aasta jooksul olin erinevates rollides vabatahtliku tegevuse arendaja Eestis ja vabatahtlike juhendajate koolitaja. Sellest etapist võtan kaasa muuhulgas sissevaate erinevatesse elualadesse, mitmekülgse oskustepagasi ning teadmise, et ennast on võimalik teostada alal, mis tõeliselt köidab (isegi kui see alati lihtne pole). Sain kahjuks tunda ka liigse rööprähklemise tagajärgi ehk olulise tõdemuse, kui oluline on hoida tasakaalu (töö)elus. Lisaks omandasin juurde magistrikraadi Tallinna Ülikoolis politoloogia erialal, et saada oma praktiliste kogemuste kõrvale laiem teoreetiline vaade.

Minu karjäärinõustaja karjäär.

Kui sai selgeks tööelust pausi tehes, et aeg on liikuda edasi mõnele teisele alale, tekkis taas küsimus - kuhu suunas edasi liikuda? Esmalt panin enda jaoks kirja, mida ma teha oskan, mida sellest soovin edaspidises tööelus rakendada ning mida kindlasti teha ei taha. Sõelale jäi taas töö inimestega ehk kuidas aidata inimesel leida endale sobiv tee ühiskonna liikmena. Otsingumootoritest hüppas mitmeid kordi ette märksõna karjäärinõustamine ja hakkasin lähemalt uurima, kes on karjäärinõustaja ja mida ta teeb.

Ilmnes, et karjäärinõustaja töö haakub hästi sellega, mida sooviksin teha ning saaksin isegi kasutada ühtteist oma senisest kogemustepagasist. Uus kontroll-loend andis aimdust, et sellel alal saan:
a) toetada inimesi nende karjäärivalikutes selguse loomisel; 
b) koolitada ja grupitegevusi juhtida;
c) laialdased teadmised haridus- ja tööelust, erinevatest elukutsetest;
d) ennast mitmekülgselt arendada heaks spetsialistiks, keda ka tulevikus on vaja.
Boonusena olen saanud kujundada karjääriteenuseid ning seda koos tõeliselt inspireerivate ja pühendunud karjäärispetsialistidega Tartust ja mujal Eestist. 


Karjäärinõustajana alustasin oma teekonda 2013.aasta sügisel, kui pakkusin ennast Tartu Ülikooli karjääritalitusse praktikale, kus mind toetasid suurepärased mentorid (ja tulevased kaasteelised). Sealt jäin silma Hariduse Tugiteenuste Keskuse karjäärikeskuse juhile ning juba paari kuu pärast asusin tööle noorte karjäärinõustajana. See tähendas sisuliselt vette hüppamist, kus iseõppijana uuel alal teadmiste omandamine käis paralalleelselt karjäärinõustamise reaalse tööga. Algajast kogenud karjäärispetsialistiks sain SA Innove Tartumaa Rajaleidja keskuses, kus ehitasime üles noortele suunatud karjääriteenused, mille järele oli lõpuks nõudlus koolide, õpilaste ja lastevanemate poolt suurem kui pakkuda jõudsime. Mul oli võimalus muude koolituste seas läbida karjäärinõustaja baaskoolitus  ning olulise saavutusena omandada 2017.aastal karjäärinõustaja kutse, tase 6. 

2014. aastal liitusin MTÜ Eesti Karjäärinõustajate Ühinguga, et olla paremini kursis valdkonna arengutega ja erinevatel elualadel toimetavate karjäärinõustajate tegevusega ning anda oma panus ühingu eesmärkide elluviimiseks. 2018. aastal valiti mind ühingu juhatusse, minu vastutada on kommunikatsioon, liikmete kasamine, mitme töörühma eestvedamine või neis osalemine. Minu jaoks on oluline karjäärispetsialistide professionaalsus ja eetika, heal tasemel karjääriteenus, kaasaegne karjääriteadus ja selle rakendamine praktikas. 
 
Karjääriteenuste reform Eestis kolis mind koos teiste Rajaleidjatega Eesti Töötukassasse, kus töötasin karjäärinõustajana Tartumaa büroos pool aastat. Ühelt poolt sain karjäärispetsialistina areneda, töötada väga erineva profiili ja küsimustega klientidega ning jagada oma erialaseid kogemusi teiste spetsialistidega. Teisalt süvenes soov karjäärinõustamise alal ennast teostada muul moel.   

Nii olen 2019.aasta septembrist vabakutseline karjäärispetsialist, jätkates karjäärinõustaja ja koolitajana, kuid seda oma ettevõtte Tulevikupilt OÜ kaudu. Osalise koormusega töötasin kuni 2020.a sügiseni kaugtöötajana Euroguidance Eestis, näiteks viisime läbi esimese virtuaalse õpirände eAcademia karjäärispetsialistidele. Koostööd teen karjääriteemadel haridusasutustega (nt. Tartu Ülikool, Tartu Kunstikool) ja organisatsioonidega (nt. Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, CV Online Estonia/cv.ee). Püüan kombineerida erinevaid töiseid ja vabatahtlikke tegemisi ning kujundada edasi omanäolist, tasakaalus ja töörõõmu pakkuvat karjääri.

.
Võta minuga ühendust: Anna Gramberg
 +372 56 914 066  tulevikupilt@gmail.com         
     
  • Minust
    • Lugu
  • Karjäärinõustamine
    • Kuidas toimub
    • Lähtealused
    • Kliendi kogemus
  • Blogi
  • koolitused
    • Toimunud koolitused
    • Tulekul koolitused
  • Kontakt