Kommenteeri

Kuidas uskumused võivad mõjutada sinu karjääriotsuseid

Kas teadsid, et see, kuidas me mõtleme oma tööelu valikutest ning iseenda suutlikkusest oma eluteed kujundada, mõjutab karjääriga seotud otsuseid rohkem kui me arvame. Nii võib juhtuda, et teinekord oleme me ise endale peamiseks takistuseks.

Uskumused ehk tõekspidamised, mis meil on kujunenud enda ja maailma kohta, võivad olla toetavad ja edasiviivad (nt. tean, et tulen sellest keerulisest olukorrast välja, sest olen hea kohaneja). 

Teisalt on uskumusi, mis võivad mõjutada sinu töörõõmu ja hoida sind tagasi astumast samme, et oma tööelu sobivale kursile tüürida (nt. tööl käivadki asjad nii ja ma ei saa midagi teha, et olukorda muuta).

Kuidas märgata enda piiravaid karjääri uskumusi ja mida ette võtta, et neid kahtluse alla seada (ja ümber lükata)?

Karjääriga seotud uskumused.

Karjääriga seotud tõekspidamised hõlmavad nii uskumusi iseenda kohta (milline ma olen inimesena, õppijana, töötajana, mileks ma võimeline olen) kui ka ettekujutusi karjääri ja töömaailma kohta (milline on “hea” karjäär, milline haridus peab olema, millised on tööelu valikud).

Need uskumused kujunevad ja muutuvad elu jooksul, kogemuste ja teadmiste lisandudes, teistelt saadud tagasisidest ja enesearengu käigus.

Nii näiteks võib kooliajal matemaatika tundides kujunenud arvamus, et “numbrid pole minu teema”, mõjutada veel aastaidki hiljem mööda vaatama elualadest ja töövõimalustest, kus vajalikud arvutused teeb juba ammu ära arvuti.

Seega on oluline on märgata neid uskumusi, mis võivad osutuda takistuseks huvipakkuvate karjäärivalikute tegemiseks või tööelus vajaliku muutuse elluviimiseks.

Nii mõneski uskumuses võib oma tõetera sees olla, kuid teinekord kipume oma mõtetes asju võimendama ja tasuks järele uurida, kas need ettekujutused kehtivad alati ja igal juhul?
Loe artiklit edasi siit.
Blogipostitus avaldatud 5.märtsil 2020.a.
CV-online Eesti/CV.ee tööelu blogis.

Lisa kommentaar

Email again: